پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

تقویم اجرایی تابستان دبستان تلاش

 فایل تقویم اجرایی تابستان دبستان تلاش بارگذاری شد

فایل های ضمیمه :

خاطره ورود به مدرسه

فرق نمی‌کند در چه سن و سالی باشی، وقتی صدای قدم‌های پاییز در کوچه‌ها طنین‌ می‌اندازد، بی‌اختیار خاطرات شیرین روزهای مدرسه و شیطنت‌های پشت میز و نیمکت در ذهن یادآور می‌شود.

نخستین روز ماه مهر مدرسه هر سال رنگ و بوی خاصی داشت و خاطره این روز با جلوه های شیرین و ماندگاری در ذهن بچه ها بویژه کلاس اولی ها حک می شد؛ اما امسال نیمه شهریور ماه و در آغازین روز سال تحصیلی جدید، کرونا این ویروس مزاحم ، همه این حس و حال زیبای بچه ها را کم رنگ کرده است.

ادامه مطلب...

علاقه‌مند کردن کودکان به درس و مدرسه

زمان خاصی را برای خواب کودک تعیین کنید

شب‌ها زودتر کودکان را به بستر بفرستید. کودکان باید قبل از رفتن به مدرسه آمادگی کامل داشته باشند

وداع با کودک خود را قبل مدرسه کوتاه کنید

هنگام جدایی، کودک خود را به گرمی در آغوش بگیرید و ببوسید و سپس بلافاصله مدرسه را ترک کنید . نگران نباشید معلم‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه کودکان را آرام کنند

از کلاس فرزندتان دیدن کنید

با آموزگار فرزندتان صحبت کنید و از او اجازه بگیرید ساعاتی را در کلاس درس بگذرانید. با این کار والدین کلاس درس را از نگاه فرزندشان و معلم او می‌بینند. در ضمن کودکان متوجه می‌شوند که والدین به سرنوشت آن‌ها اهمیت می‌دهند و نگران شان هستند.

ادامه مطلب...

پنج اقدام برای اصلاح کودک بی ادب

1- رفتار بی ادبانه را مشخص کنیم:

اولین گام در رفع بی ادبی فرزندمان این است که رفتارهای ناشایست را مشخص کنیم. بدین ترتیب که برای کودک روشن کنیم که کدام رفتارها یا الفاظ ناشایست است  تا او دیدگاه روشنی نسبت به مسدله پیدا کند.

توجه داشته باشید که تنها به رفتار بی ادبانه او اشاره کنید و به شخصیت او چیزی را نسبت ندهید. مثلاً «وقتی با تو صحبت می کنم گفتن اینکه "جوش نیار" یا "برو بابا" بی ادبانه است. تو نباید اینطور با من صحبت کنی».


2-
وقتی بی احترامی می کنند با آنها درگیر نشویم:

مطالعات مربوط به رشد نشان می دهد که اگر کودکان متوجه شوند رفتار بی ادبانه شان در جلب توجه شما مؤثر بوده به احتمال زیاد آن رفتار را تکرار می کتنند. بنابراین در زمان بروز رفتار بی ادبانه بی تفاوت باشید و هیچ واکنشی نشان ندهید. آه نکشید، شانه هایتان را بالا نیندازید یا غضبناک نگاه نکنید. اگر رفتار ادامه یافت از اتاق خارج شوید یا خودتان را به کار دیگری سرگرم کنید. اما بعداً در این باره رفتار متناسب را نشان دهید.

ادامه مطلب...

تاثیر کتابخوانی والدین بر روی آینده کودکان

بی‌شک در خصوص اهمیت کتاب خواندن و تاثیر آن بر روی کودکان مباحث بسیاری مطرح شده و در این موضوع شکی نیست. اما جالب است بدانید که حتی کتاب خواندن والدین و داشتن کتابخانه در منزل می‌تواند آینده تحصیلی فرزندان را به میزان بسیاری تغییر بدهد.

 

ادامه مطلب...

آیا حیوانات با پدربزرگ و مادربزرگشان زندگی می‎کنند ؟

روابط بین والدین و فرزندان و همچنین پدربزرگ‎‌ها و مادربزرگ‌ها در بین انسان‎‌ها و نژاد هموساپینس که گفته می‌شود بشر امروزی نیز از همین نژاد است امری معمول است. اما آیا حیوانات هم پدربزرگ و مادربزرگشان می‌کنند و روابط آن‌ها چگونه است.

جواب این سؤال در خصوص بسیاری از گونه‌های جانوری به وضوح منفی است. معمولا حیوانات مختلف آنقدر عمر نمی‌کنند که نوه‌های خود را ببینند. حتی اگر عمر حیوانی به اندازه دیدن نوه‌های خود باشد اکثر گونه‌های جانوری برای پیدا کردن غذا پراکنده می‌شوند و از خانواده خود فاصله می‌گیرند بنابراین تنها در موارد نادری جانوری سمت پدربزرگ و مادربزرگ خود می‌رود.

با این وجود موارد استثنایی هم وجود دارد و این موارد در میان پستاندارانی که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند بیشتر مشاهده می‌شود. آنه اینیس جانورشناس کانادایی در کتاب خود، رفتار اجتماعی جانوران سالخورده، توضیح داده است که گله میمون‌های دم دراز در هندوستان به همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی می‌کنند. در این دسته ماده‌های سالخورده با نوه‌های ماده و سایر نوه‌های خود زندگی می‌کنند.

ادامه مطلب...

قصه کلاغ سفید

یکی بود یکی نبود غیر از خدا هیچکس نبود لانه ی آقا کلاغه و خانم کلاغه توی دهکده ی کلاغها روی یک درخت سپیدار بود. آنها سه تا بچه داشتند. اسم بچه هایشان سیاه پر ، نوک سیاه و مشکی بود. وقتی بچه ها کمی بزرگ شدند، آقا و خانم کلاغ به آنها پرواز کردن یاد دادند. بچه کلاغها هر روز از لانه بیرون می آمدند و همراه پدر و مادرشان به گردش می رفتند.


یک روز همه ی آنها در یک پارک دور حوض نشسته بودند و آب می خوردند که چندتا پسربچه ی شیطان آنها را دیدند و با تیر و کمان به سویشان سنگ انداختند. کلاغها ترسیدند و فرار کردند ؛ اما یکی از سنگها به بال مشکی خورد و او حسابی ترسید. تا آمد فرار کند ، سنگ دیگری به سرش خورد و کمی گیج شد. اما هرطور بود پرواز کرد و از بچه ها دور شد. او خیلی ترسیده بود و رنگ پرهایش از ترس، مثل گچ سفید شده بود.

 

ادامه مطلب...

با کودک دروغگو چگونه برخورد کنیم؟

والدین در مسیر پر دست‌انداز تربیت کودکان با موقعیت‌های مختلفی مواجه می‌شوند که باید در مورد برخورد درست با کودک در آن شرایط مشخص اطلاعات کافی داشته باشند. یکی از این موقعیت‌ها که والدین آن را تجربه می‌کنند مواجهه با دروغگویی کودکان است. درست است که بچه‌ها پاک و بی‌آلایش هستند اما تفاوت بسیاری از کارهای ناپسند و کارهای پسندیده را نمی‌دانند و این وظیفه والدین است که آنها را متوجه این تفاوت‌ها کنند.

اگر بفهمید که کودک‌تان به شما دروغ گفته است، چه می‌کنید؟ چه برخوردی در مقابل دروغگویی کودک به نظر درست می‌آید و برای ترک این عادت چه باید کرد؟ این سوالات را با دکتر  پورشایگان، روانشناس کودک و نوجوان در میان می‌گذاریم و او در پاسخ به ما می‌گوید:

 

در وهله اول بهتر است به صورت غیرمستقیم با دروغ کودک مواجه شوید. به این صورت که وقتی متوجه دروغگویی او شدید با داستانگویی و طرح حکایت راجع به یک نفر دیگر که دروغ گفته است و این دروغ به ضرر خودش و بقیه تمام شده و برای خودش و اطرافیان دردسر ایجاد کرده است، صحبت کنید و غیرمستقیم به تقبیح دروغگویی و اینکه دروغ گفتن کار خوبی نیست، بپردازید.در حقیقت به در می‌گوییم که دیوار بشنود!

ادامه مطلب...

روشهای ساده برای پرورش بچه های خلاق

مهم ترین و اساسی ترین توانایی و قابلیت انسان و بنیادی ترین عامل ایجاد ارزش، خلاقیت است که در همهٔ ابعاد و جنبه های زندگی او نقش کاملا حیاتی ایفا می کند.

راه هایی برای تقویت تفکر خلاق

بسیاری از افراد تصور می کنند که خلاقیت یک استعداد ذاتی است که بچه های آنها یا دارای آن هستند و یا فاقد آن، در صورتی که یک تفکر غلط است.

 

ادامه مطلب...

روانشناس مدرسه

مشاهده مطالب قدیمی تر...