پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش

Talash Smart School

footer footer

30 ایده برای بازی کودکان در خانه

برای والدین و فرزندان به مراتب راحت تر است که زمان تفریح خود را خارج از خانه سپری کنند اما گاهی در خانه بودن هم می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد به خصوص اگر بتوانیم با فعالیت هایی جالب این زمان را با شادی کنار اعضای خانواده سپری کنیم.

رای جلوگیری از کسالت و بی حوصلگی در این زمان ها، در آستین داشتن لیست خلاقانه از فعالیت ها و بازی های درون خانه برای کودکان می تواند ایده ی خوبی باشد و کمک کند والدین این زمان ها را با لذت بیشتر و چالش کمتر سپری کنند.


جنیفر چانگ متخصص روابط والدین و کودکان می گوید وقتی که کودک شروع به حرکت های خارج از کنترل و دیوانه وار می کند یعنی نتوانسته انرژی جنبشی بی پایان خود را کنترل کند، پس بهترین راهکار برای والدین این است که با پخش موزیک کودک را به رقص یا حرکات ورزشی تشویق کنند. وی توصیه می کند به دلیل اینکه کودکان انرژی زیادی برای سوزاندن دارند در صورتی که فضایی برای تخلیه ی این انرژی وجود نداشته باشد، کودک عصبانی و پرخاشگر می شود و پخش موسیقی همراه با فعالیت بدنی می تواند این مشکل را برطرف نماید.
ما در اینجا لیستی طولانی از بازی های خانگی برای شما آماده کرده ایم که می تواند شما را در مواقع خانه نشینی یاری کند.
1. یه بازی کلاسیک قدیمی مثل گل یا پوچ بازی کنید.
2. همراه بچه ها یک مدل بیسکوییت ساده بپزید و اجازه دهید آن را تزیین کنند
3. به عنوان یکی از بازی های آپارتمانی اقدام به بازیافت مداد شمعی های قدیمی و ساخت مداد شمعی های چند رنگ کنید. (کافیه مداد شعی های خرد شده یا کوتاه شده را درون یک قالب مافین بریزید و در فر بگذارید تا آب شود و بعد از خنک شدن برش بزنید. مداد شمعی های چند رنگ برای کاردستی های بچه ها هیجان انگیز هستند).
4. یکی از بازی های خانگی بی سر و صدا بازی حدس زدن مزه ی خوراکی هاست. چشم های بچه ها را ببندید و خوردنی های مختلف را در دهانشان بگذارید تا حدس بزنند چه خورده اند.
5. درست کردن کارت تبریک یا یادگاری های کوچک برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها و قرار دادن آن ها در پاکت برای پست کردن هم یک سرگرمی برای کودکان است.
6. آواز خواندن و تشکیل گروه کنسرت می تواند یک سرگرمی خوب برای کودکان در خانه باشد.
7. ماشین های اسباب بازی را جمع و جور کنید و در سینک ظرفشویی یک کارواش راه بیاندازید.
8. می توانید با چند سیخ چوبی یا چند نی رنگی یک بازی دو سه نفره راه بیاندازید. نی ها را روی هم بریزید و نوبتی تلاش کنید یک نی را بردارید بدون اینکه بقیه نی ها از سر جایشان تکان بخورند.
9. یک پیک نیک درون خانه ترتیب دهید. هریک از اعضای خانواده یکی از وسایلش را برای این گردش انتخاب کند و با دیگران شریک شود.
10. برای سرگرم کردن کودکان در خانه با استفاده از رول های دستمال کاغذی یک قلعه بسازید.
11. تلسکوپ خانگی بسازید و یک ماجرای خیالی برای سرگرم کردن کودکان در خانه ترتیب دهید
12. دنباله ی لباس هم را بگیرید و قطار بازی کنید. سر راهتان در گشت و گذار در خانه به جاهای مختلف سر بزنید و با این بازی آپارتمانی کودکان را با مفهوم سفر و وسایل نقلیه آشنا کنید.
13. یک جعبه ی حسی بسازید. می توانید یک جعبه ی کفش را دایره ای برش بزنید تا کودک دست خود را از آن حفره درون جعبه ببرد و وسایلی که درون آن ریخته اید را حدس بزند.
14. یک برج بلند با آجره های لگو یا خانه سازی ها بسازید.
15. یکی از بازی های ساده در خانه حباب بازی است. این بازی می تواند زمان حمام کردن کودکان را پر از شور و شادی کند . در صورتی که بخواهید در اتاق حباب بازی کنید می توانید یک حوله زیر میله ی حباب نگه دارید تا مایعات چسبنده روی زمین نریزد.

18. با رختخواب ها و بالش ها قلعه بسازید. اسمش را خانه ی اسکیمو بگذارید و یک داستان از زندگی در قطب شمال برای کودکان تعریف کنید.
19. با جمع آوری عکس های خانوادگی یک آلبوم درست کنید. یا به تماشای یکی از آلبوم های قدیمی مشغول شوید.
20. یکی دیگر از بازی های آپارتمانی این است که با استفاده از چسب پهن یک مسیر تعادل روی زمین بکشید تا کودک با راه رفتن روی خط یا حمل یک توپ تعادل خود را حفظ کند.
21. صندلی بازی کنید. موزیک پخش کنید و همراه کودک دور صندلی ها یا بالش هایی که کف اتاق چیده اید بچرخید و تا موزیک قطع شد روی یکی از صندلی ها بنشینید.
22. برای بازی با کودکان درون خانه دانه های حبوبات یا سنگریزه ها را رنگ کنید و با آن ها کاردستی بسازید.
23. با مارشمالو و ماکارونی رشته ای، سازه های خلاقانه بسازید.
24. با استفاده از یک مقوا، نوار چسب و کاغذرنگی یک بازی Twister یا پیچ در پیچ بسازید. این بازی هم یکی از بازی های آپارتمانی حرکتی است که می تواند انرژی بی پایان بچه ها را هدایت کند.
25. برای سرگرم کردن کودکان در خانه می توانید یک بازی دابسمش ترتیب دهید. به خواننده ها نگاه کنید و جای آن ها آواز بخوانید.
26. یک شام خانوادگی بپزید. آشپزی به صورت دسته جمعی هم هیجان انگیز است و هم همکاری را به کودکان می آموزد.
27. یک بازی آپارتمانی دیگربازی غیب کردن عروسک ها است . چند عروسک یا وسیله ی مشابه را کنار هم بچینید و از کودک بخواهید بچرخد و طوری که کودک نبیند یکی از آن ها را از ردیف خارج کنید. کودک باید تلاش کند بگوید کدام عروسک را غیب کرده اید.
28. خرچنگی راه بروید! یکی دیگر از بازی ها و سرگرمی ها در دوران خانه نشینی می تواند راه رفتن به سبک حیوانات مختلف باشد. مثلا مانند کانگورو یا خرگوش بپرید یا مانند خرچنگ برعکسی راه بروید!
29. لطیفه گفتن را به بچه ها یاد بدهید. چند لطیفه ی بامزه پیدا کنید که مناسب سن باشد و نحوه ی تعریف کردن آن ها را به کودک بیاموزید.
30. برای روزهایی که در خانه هستید چند حرکت کششی یا ریلکسیشن یوگا را انتخاب کنید و با کودکان تمرین کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...