پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش

Talash Smart School

footer footer

نحوه یادگیری جدول ضرب _ قسمت دوم

نویسنده : محمد مهدی ارشدی مقدم – مدیر پایه سوم

نحوه و یادگیری جدول ضرب – قسمت دوم

3- شیوه های نوین :

در بانک های نرم افزاری که در گوشی های هوشمندمان از آنها استفاده می کنیم مانند : کافه بازار ، اپ استور ،مایکت و گوگل استور و ..... می توانیم برنامه هایی را برای آموزش ضرب روی گوشی های هوشمندمان نصب نماییم که در زیر به معرفی چند نمونه از آنها می پردازیم :

3-1-        آموزش جدول ضرب                                                                  

این اپلیکیشن دارای دو بخش اصلی می باشد: امتحان از جدول ضرب و مسابقه سرعتی.

در بخش امتحان از جدول ضرب، به سوالات تصادفی از جدول ضرب 1 تا 10 پاسخ می دهید و هر زمان که مایل بودید، "پایان امتحان" را انتخاب می کنید. با این کار وارد صفحه نتایج می شوید. در این صفحه تعداد پاسخ های درست، درصد پاسخ های درست، زمان پاسخدهی و تعداد کل سوالات پرسیده شده نمایش داده می شود. همچنین با کلیک بر روی "ذخیره نتایج در گالری تصاویر" ، نتیجه آزمون در پوشه ای جداگانه در گالری ذخیره خواهد شد.

در بخش مسابقه سرعتی، در هر مرحله به 20 سوال تصادفی در زمان معین پاسخ می دهید ( مرحله اول جدول ضرب 1 تا 5، مرحله ی دوم جدول ضرب 6 تا 10، مرحله ی سوم جدول ضرب 11 تا 15، مرحله ی چهارم جدول ضرب 16 تا 20). در صورتی که به همه ی 20 سوال در زمان معین درست پاسخ دهید، به مرحله ی بعدی می روید. همچنین با کلیک بر روی "ذخیره نتایج در گالری تصاویر" ، نتیجه آزمون در پوشه ای جداگانه در گالری ذخیره خواهد شد.
بخش امتحان از جدول ضرب و مرحله ی اول و دوم مسابقه ی سرعتی، ویژه ی دانش آموزان کلاس سوم تا پنجم دبستان می باشد و در حفظ کردن جدول ضرب به آن ها کمک می کند. 

همچنین مرحله ی سوم و چهارم مسابقه ی سرعتی، ویژه ی افرادی است که قصد دارند هوش و حافظه ی خود را محک بزنند.

3-2-        خود آموز  جدول ضرب                                                                  

مزیت این برنامه، استفاده از روش‌های نوین و در عین حال ساده برای یادگیری کامل جدول ضرب می‌باشد.
برنامه جدول ضرب با روش‌های متنوع و جذاب، شامل تمرین و سوالات جدول ضرب و هم‌چنین سوالات پیشرفته و حرفه‌ای با امتیازدهی به هر پاسخ صحیح، دقت و علاقه دانش‌آموز را برای یادگیری عمقی و همیشگی جدول ضرب افزایش می‌دهد.

و دیگر برنامه هایی مشابه این دو مورد می توانید بیابید که دانش آموز در کنار لذت بردن از بازی و سرگرمی ، بر اطلاعات و دانش ریاضیات خود اضافه نماید.

4-         استفاده از فیلم ها یا موسیقی های آموزشی :

در فضای مجازی با یک سرچ کوچک می توانید فیلم های آموزشی را دانلود نمایید(مثلا سایت آپارات) که در آن ها با روش هایی مختلف به آموزش جدول ضرب پرداخته است .

یا با دانلود نرم افزار های موزیکال یا شعر هایی که مربوط به جدول ضرب هستند و شنیدن آنها برای دانش آموز مناسب است به سطح یادگیری و توان دانش آموز اضافه نماییم .

نکات مهم :

یکی از مهم‌ ترین مفاهیم درسی در پایه سوم مفهوم جدول ضرب می ‌باشد. در صورتی که دانش آموزان به طور عمقی به این مفهوم پی ببرند، در آینده به راحتی می ‌توانند مسائل پیچیده ریاضی را حل کرده و از دریافت پاسخ‌ ها لذت ببرند. برای آموزش صحیح جدول ضرب رعایت نکات زیر الزامی است:

·       قبل از هر چیز دانش آموز باید مفهوم دسته بندی و تعداد اعضای هر دسته را بشناسد.

  • لازم است در آموزش جدول ضرب اصل تدریجی را رعایت نمود و از شتاب‌زدگی به شدت پرهیز کرد.
  • همکاری والدین و افزایش علاقه کودک به یادگیریعامل مهمی در یادگیری صحیح جدول ضرب می‌باشد.
  • تنوع طلبی در آموزش، استفاده از بازی در ریاضی نیز به یادگیری سریع ‌تر جدول ضرب کمک می‌کند.
  • پرهیز از تند خویی، تنبیه و پرخاشگری اثر مطلوبی خواهد داشت.

نحوه و یادگیری جدول ضرب

نویسنده : محمد مهدی ارشدی مقدم – مدیر پایه سوم

نحوه و یادگیری جدول ضرب

یکی از مباحث جالب و متنوعی که در کتاب ریاضی سال سوم قرار دارد جدول ضرب اعداد می باشد که بعد از جمع و تفریق یکی از عملیات های کاربردی در ریاضی می باشد .

یادگیری این مطلب نه تنها در سال سوم کلیدی است بلکه در سال های بعد با بست و گسترش این مبحث در درس ریاضی دانش آموزان همواره در ارتباط هستند و از کنار همین جمع و تفریق به یادگیری و محاسبه محیط و مساحت یا تقسیم اعداد می پردازند .

تنها راه یادگیری جدول ضرب اعداد حفظ کردن می باشد حال می توان برای حفظ کردن از شیوه های گوناگونی استفاده کرد که به برخی از آنها اشاره می کنیم :

1-    روش پرسش و پاسخ :

در این روش فرزند عزیزمان می بایستی به خواندن و حفظ کردن اعداد بپردازد و بعد از اینکه اعداد مثلا جدول ضرب 3 به اتمام رسید ما از او به صورت پراکنده مشغول به پرسش و پاسخ شویم به  صورت شفاهی میزان یادگیری او را محک بزنیم .

2-   روش استفاده از فلش کارت :

فلش کارت یکی از مؤثرترین روش ‌ها در یادگیری در هر درسی  است. در واقع فلش‌ کارت ‌ها باعث افزایش سرعت در یادگیری ‌می ‌شوند و روند یادگیری را نیز آسان‌ تر می ‌کنند.

کلمه فلش‌ کارت (Flash card) برای بسیاری از افراد یادآور جدول ضرب است. فلش‌ کارت ‌ها به مجموعه‌ ای از کارت ‌ها گفته می ‌شود که بر روی آن‌ ها آن ‌ها اطلاعاتی مانند فرمول‌ ها و اعداد و لغات نوشته شده است. در یک طرف فلش‌ کارت ‌ها، مسئله یا سؤال مطرح می ‌شود و روی دیگر آن، جواب سؤال ارائه شده است. فرد با نگاه کردن به سؤال، برای آن پاسخی می‌ یابد و با نگاه کردن به جواب، پاسخ خود را مورد بازبینی قرار می ‌دهد. زیبایی ساخت فلش‌ کارت آن است که به شما کمک می ‌کند از فرصت‌ های کوتاه میان روز استفاده کنید چون حمل فلش‌ کارت ‌ها آسان است و شما هر جا که بخواهید می ‌توانید از آن‌ ها استفاده کنید. وقتی مفاهیم و تعریف ‌های ارائه‌ شده در هر کارت را یاد گرفتید، آن کارت را کنار می‌ گذارید و روی اطلاعات جدیدتر و با درجه دشواری بیشتر تمرکز کنید. هر چند وقت یک ‌بار، به کارت ‌های قدیمی خود رجوع کنید تا به مرور مطالب خوانده ‌شده و احیای حافظه خود بپردازید. 

نکته ها یی برای ساختن فلش‌ کارت

  • مهم ‌ترین مفاهیم را انتخاب کنید.
  • از کلمه‌ های خودتان برای نوشتن هر فلش‌ کارت استفاده کنید مگر اینکه تعریف خاصی را در نظر داشته باشید.
  • برای هر کارت، یک عنوان که دربرگیرنده موضوع باشد و تاریخ مشخص کنید.

 

 

 ادامه دارد ...