پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش

Talash Smart School

footer footer

آخرین اخبار

4 شهریور؛ روز جشن شهریورگان

شهریورگان یا آذرجشن از جمله جشن‌های دوازدگانه سال ایران باستان بوده است و از شمار جشن‌های آتش بوده است. روز چهارم از هر ماه به نام شهریور استو چهارم ماه شهریور جشن شهریورگان است. امروزه زرتشتیان این جشن را به‌عنوان روز پدر در نظر می‌گیرند. زیرا شهریور امشاسپند ویژگی نرینه دارد. در باور زرتشتی سه امشاسپند ویژگی نرینه (وهومن و اشاوهیشتا و خشتره وئیریه) و سه امشاسپند ویژگی مادینه (سپنته آرمئیتی و خورداد و امرداد) دارند. بنابراین، شهریور که نماد مردانه است و هم نمادی از نیرومند در کنار فروتنی و دهشمندی و شهریاری بر خویشتن است، می‌تواند بهترین توصیف از پدران نیکو باشد.

همچنین، برخی‌ها این روز را روز زادروز کوروش می‌دانند. امروزه در جشن شهریورگان زرتشتیان در نیایشگاه‌ها گرد هم آمده و به شادی و همچنین نیایش همگانی می‌پردازند. ما نیز این روز را به پدران عزیز میهن شادباش می‌گوییم.

واژه شهریور در گات‌ها «خشتره وئیریه» است که بعدها به‌شکل ساده شده شهریور تبدیل شده است. «خشتره» به‌معنای شهریاری و «وئیریه» به‌معنای آرزو شده است. بنابراین، خشتره وئیریه به گفتار ساده «شهریاری آرزو شده» می‌شود.

به موجب یزدان‌شناسی اوستایی، شهریور میان امشاسپندان یا ملائک و ایزدان شش‌گانه از لحاظ مرتبه و مقام دومین است. اول بهمن و دوم شهریور. این نام در اوستا خشتر وئیریه آمده که جزء اول به معنی کشور و پادشاهی و جزء دوم به معنی آرزو شده است. پس رویهم به معنی پادشاهی یا کشور آرزو شده و مجازاً به مفهوم عام از آن بهشت نیز اراده شده است.

چنانکه همه امشاسپندان دارای دو وجه مینوی و زمینی هستند این امشاسپند در جهان مینوی نماینده قدرت و شهریاری مطلقه اهورامزدا و در زمین نگاهبانی و سرپرست فلزات و جنگ ابزارها و سلاح‌ها به او محول است. ما نمی‌دانیم چرا شهریورگان از شمار جشن‌های آتش به شمار می‌رفته است.

چنانکه گفته شد این فرشته مظهر سلطنت آسمانی و قدرت رحمانی است و همیشه خواهان فر و بزرگی و نیرومندی است. در جهان مادی، نگهبان زر و سیم و فلزات دیگر و دستگیر بینوایان و فرشته رحم و مروت است. پادشاهان دادگر تحت و حمایت این فرشته مقتدر هستند. نظر به همین صفات پاک است که ایرانیان قدیم این روز را جشن می‌گرفتند و به فقرا طعام می‌دادند. چون این جشن به پادشاهان دادگر بستگی دارد که نماینده سلطنت آسمانی هستند، لذا معمولا در این جشن باید به حضور پادشاهان بروند و شادباش بگویند.

ابوریحان در صفحه ۲۵۱ ترجمه آثار و الباقیه می‌نویسد ((شهریور ماه روز چهارم آن شهریور روز است و آن به مناسبت توافق دو اسم جشن است و آن را شهریورگان گویند . معنی شهریور دوستی و آرزو است، شهریور فرشته ای است که به جواهر هفت‌گانه از قبیل طلا و نقره و دیگر فلزات که برقراری صنعت و دوام دنیا و مردم به آن‌ها بستگی دارد موکل است))

 

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...

متولدین ماه

اهداف آموزشی و پرورشی

 بهره گیری از کادر مجرب و با انگیزه به همراه کارشناسان آموزشی

 آموزش دانش آموزان با استفاده از الگوهای یادگیری

 آموزش تکمیلی فراتر از کتاب مانند زبان، رایانه، المپیاد، تیزهوشان، کانگورو و ...

سنجش و ارزیابی براساس استاندارهای نظام توصیفی

 پرورش و تربیت دانش آموزان در حیطه مهارت های زندگی، سلامت جسم و روان، بهداشت فردی و ...

 استفاده از رویکردهای اثربخش در توسعه فردی دانش آموز و خانواده

امکانات و خدمات


 کلاس های مجازی

 آزمون آنلاین

 سامانه هوشمند حضور و غیاب

 تخته هوشمند

 کتابخانه الکترونیک

 اپلیکشین اختصاصی مدرسه

 سایت کامپیوتری

 آزمایشگاه علوم


مقالات تربیتی

گزیده ای از مقالات تربیتی تهیه شده توسط مجموعه تلاش در جهت آموزش اولیا


آلبوم تصاویر

مجموعه آلبوم تصاویر از فضای مدرسه، فعالیت های دانش آموزان، اردوهای برگزار شده و جشن ها


پیش ثبت نام

فرآیند پیش ثبت نام الکترونیک دانش آموزان جدیدالورود یکپارچه با سامانه ثبت نام مدارس

مجموعه بزرگ تلاش

دبستان پسرانه تلاش حدود 30 سال قبل با رویکرد "آموزش از نوعی دیگر" فعالیت خود را آغاز نمود و از بدو امر همواره دغدغه اصلی موسسان آن، ارکان آموزش بوده است که شامل معلمان، کادر آموزش و پژوهشی، دانش آموزان، خانواده، طرح و برنامه های آموزشی و پرورشی و سخت افزارهای مدرسه می باشد. امروزه با بهره گیری از همت والای موسس ...

>> مشاهده بیشتر