پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش

Talash Smart School

footer footer

آخرین اخبار

۲۱ مهر جشن پیروزی کاوه و فریدون

بیست و یکم مهرماه روز جشن رام روزی و پیروزی کاوه و فریدون در تقویم ایران نام گذاری شده است؛ فریدون یکی از شخصیت‌های اساطیری ایران است. او پادشاه پیشدادی بود که بر اساس شاهنامه فردوسی پسر آبتین و از نسل جمشید بود و با یاری کاوه آهنگر بر ضحاک ستمگر چیره شد و او را در کوه دماوند زندانی کرد. سپس خود پادشاه جهان گشت.

 

فریدون در پایان سلطنتش جهان را میان سه پسرش سلم، تور و ایرج بخشید. او ایران را به ایرج داد ولی سلم و تور توطئه کردند و ایرج را به قتل رساندند. فریدون پس از آگاهی از این قتل ایران را به منوچهر، نوه ایرج داد. با کافه صور همراه باشید تا در مورد فریدون و جشن رام روزی اطلاعات بیشتری را با هم دنبال کنیم.

شرح حال فریدون

فریدون در اوستا قهرمانی است که شخصیتی نیمه‌خدایی دارد و لقب او اژدهاکُش است. او پسر آبتین (اثفیان) است، دومین کسی که هوم را مطابق آیین می‌فشارد و این موهبت بدو می‌رسد که پسری چون فریدون داشته باشد.

در شاهنامه، فریدون از نژاد جمشید است و پدرش از قربانیان ضحاک. مادرش فرانک او را به دور از چشم ضحاک به یاری گاو ناموری به نام «بَرمایه» یا «پُرمایه» در بیشه‌ای پرورش می‌دهد. تا هنگامی که کاوه با مردمان به نزد فریدون می‌روند و وی را به رزم با ضحاک می‌کشاننداو چرم‌پارهٔ کاوه را با پرنیان و زر و گوهر می‌آراید و آن را درفش کاویانی نام می‌نهد و به کین‌خواهی بر می‌خیزد. برادران فریدون به فرمان او پیشه‌وران را وا می‌دارند که گرزی برای او تهیه کنند که بالای سر آن گاوی باشد. چون گرز گاوسر آماده می‌شود، فریدون به سوی کاخ ضحاک می‌رود. فرستادهٔ ایزدی راز گشودن طلسم‌های ضحاک را به فریدون می‌اموزد. در نهایت فریدون به کاخ وارد می‌شود و از شبستان صحاک که خوبرویان در آنجا گرفتار هستند شهرنواز و آرنواز، دختران جمشید را نجات می‌دهددر نهایت وقتی با ضحاک روبرو می‌شود، گرز گاوسر را بر سر او می‌کوبد و چون پیک ایزدی او را از کشتن ضحاک باز می‌دارد، با بندی که از چرم شیر فراهم می‌کند دست و پای ضحاک را می‌بندد و در غاری در دماوند او را زندانی می‌کند. سپس فریدون بر تخت می‌نشیند و حکومت می‌کند. برخی جشن مهرگان را یادبودی از به تخت نشستن فریدون می‌دانند

در بین جشن‌های مردم منطقه بندپی بابل و منطقه سوادکوه جشنی وجود دارد به نام ۲۶ عید ماه (به فتح ع و سکون ی) معادل ۲۸ تیرماه شمسی که جشن پیروزی فریدون بر ضحاک می باشد بدین گونه که نیروهای فریدون در ییلاق دمیلرز جمع گردیده و در ییلاق نهراسب (نی راست) درفش کاویانی برافراشته گردیده و سپاهیان اسکان می یابند تا با لشگریان ضحاک که در کوه(روستای کنونی)فیل بند مستقرند مقابله کنند، پس از پیروزی فریدون بر ضحاک با برافروختن مشعل خبر پیروزی از البرز کوه به منطقه جلگه ای اعلام مگردد که این سنت(برافروختن مشعل یا فانوس)تا سالهای نه چندان دور نیز اجرا می شد. از مراسم این جشن نیز می توان به اجرای مسابقات کشتی در آن روز ،که نماد نبردتن به تن فریدون وضحاک می باشد،اشاره کرد.

فریدون بعد از چیرگی بر ضحاک برای واپسین بار با دیوان روبه‌رو می‌شود، یا به‌عبارت دیگر با غول‌ها به مبارزه بر می‌خیزد و پس از این مبارزه، همه چیز به اندازه‌های انسانی سوق داده می‌شود.

شخصیت فریدون

فریدون در ادبیات ایرانی با نوعی جادوگری و پزشکی نیز ارتباط دارد و همیشه مقبولیتی عامه داشته استهرچند که در متن‌های پهلوی جزء گناهکاران به شمار رفته و حتی آمده است که او نخست بی‌مرگ آفریده شده بود، ولی به دلیل ارتکاب گناه میرا شدپیروزی فریدون بر ضحاک او را به مقام پیروزمندترین مردمان (بعد از زرتشت) می‌رساند و باعث می‌شود بخشی از فرهٔ جمشید را که گریخته به‌دست آورد

در خصوص او در شاهنامه آمده‌ است:

فریدون فرخ فرشته نبود    ز مشک و ز عنبر سرشته نبود

بداد و دهش یافت آن نیکوئی    تو داد و دهش کن فریدون توئی

صورت‌های کهن‌تر یا متفاوت نام فریدون – بانی جشن رام روزی

صورت اوستایی فریدون، «ثریتونه» (θraētaona) و صورت پهلوی آن frēdōn است. در زبان فارسی صورت‌های آفریدون، فَریدون و اَفریدون نیز آمده‌است.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...

متولدین ماه

اهداف آموزشی و پرورشی

 بهره گیری از کادر مجرب و با انگیزه به همراه کارشناسان آموزشی

 آموزش دانش آموزان با استفاده از الگوهای یادگیری

 آموزش تکمیلی فراتر از کتاب مانند زبان، رایانه، المپیاد، تیزهوشان، کانگورو و ...

سنجش و ارزیابی براساس استاندارهای نظام توصیفی

 پرورش و تربیت دانش آموزان در حیطه مهارت های زندگی، سلامت جسم و روان، بهداشت فردی و ...

 استفاده از رویکردهای اثربخش در توسعه فردی دانش آموز و خانواده

امکانات و خدمات


 کلاس های مجازی

 آزمون آنلاین

 سامانه هوشمند حضور و غیاب

 تخته هوشمند

 کتابخانه الکترونیک

 اپلیکشین اختصاصی مدرسه

 سایت کامپیوتری

 آزمایشگاه علوم


مقالات تربیتی

گزیده ای از مقالات تربیتی تهیه شده توسط مجموعه تلاش در جهت آموزش اولیا


آلبوم تصاویر

مجموعه آلبوم تصاویر از فضای مدرسه، فعالیت های دانش آموزان، اردوهای برگزار شده و جشن ها


پیش ثبت نام

فرآیند پیش ثبت نام الکترونیک دانش آموزان جدیدالورود یکپارچه با سامانه ثبت نام مدارس

مجموعه بزرگ تلاش

دبستان پسرانه تلاش حدود 30 سال قبل با رویکرد "آموزش از نوعی دیگر" فعالیت خود را آغاز نمود و از بدو امر همواره دغدغه اصلی موسسان آن، ارکان آموزش بوده است که شامل معلمان، کادر آموزش و پژوهشی، دانش آموزان، خانواده، طرح و برنامه های آموزشی و پرورشی و سخت افزارهای مدرسه می باشد. امروزه با بهره گیری از همت والای موسس ...

>> مشاهده بیشتر